Petr Hrdlička

Zbroje

Každý hrdina, který stojí v první řadě bitevní řavy se musí důkladně chránit. Následující seznam ukazuje nejoblíbenější položky ochrany.

Prošívanice

Tento pevný kabátec vznikl sešitím několika vrstev odolného plátna s kůží, někdy ještě v důležitých místech vycpaný ovčí vlnou. Dominuje velice často u nemajetných dobrodruhů či lapků a všech, kteří se chtějí alespoň trošku chránit za velice dobrou cenu.

Kožené krzno

Na prošívanici si mnozí nechají přidělat i několik vrstev tvarované a velice tvrdé kůže pro mnohem lepší ochranu, někdy i s tenkými plátky kovu v důležitých místech. Krzno se obvykle nosí na haleně či tunice.

Kroužková košile

Z jemného, ale pevného drátu zručný kovář dokáže vytvořit odolnou a zároveň lehkou zbroj, která chrání tělo od kolen až po krk a ruce. Boj v ní je celkem pohodlný a umožňuje se rychle v ní přesouvat. Proto ji najdete na mnoha dobrodruzích a žoldnéřích. Další její nespornou výhodou je, že se dá dobře schovat pod tunikou.

Šupinové zbroje

Často dobrodruh potřebuje lepší ochranu jak kožené krzno, ale zároveň je kladen důraz na pohyblivost. Tato zbroj vznikla pokrytím koženého krzna šupinkami z kovu, kde jednotlivé plíčky jsou k podkladu přinýtovány či prošity drátem a napovrchu se překrývají, takže připomínají šupiny rybu, díky čemuž se jí tak i říká.

Plátové či rytířské zbroje

Nejlepší bojovníci jedou do bitvy na koni oděni do ocely. Z jednotlivých plátů, uvnitř k tělu připoutanými řemínky, se stává tak dokonalý pancíř, ale za cenu veliké hmotnosti i horší pohyblivosti. Ochranu ale zase poskytuje velice dobrou. Jádrem každé armády jsou jízdní i pěší rytíři v těchto zbrojích.

Štít

Malý, velký, kulatý, hranatý či kapkovitý, dřevěný, kovaný to jsou všechno synonyma pro tento velice oceňovaný doplněk zbroje hlavně v boji a rovněž jako dobrá ochrana před šípy.

1 Minute, 56 Seconds